play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Fanatyzm 2020-12-11

xBK - Podcast JaKatol 11/12/2020 72


Tło
share close

Na życie patrzymy przez swoistego rodzaju filtry. Jeśli już przyczepimy do kogoś jakąś łatkę to ciężko ją później oderwać.

Do rozmówcy, rodzica, dziecka podchodzimy z pewnym nastawieniem. Czasami jest tak, że cokolwiek by nie podważało naszego punktu widzenia to i tak wiemy swoje. Zauważa się szczególnie wśród ludzi, którzy nałogowo korzystają z social media lub intensywnie wchodzą w dany temat szukając jedynie potwierdzenia swoich teorii. W sumie Facebook, YouTube i wyszukiwarka Google to woda na młyn dla wszystkich fanatyków danej tezy. System rejestruje nasze nawyki, to czym się interesujemy i daje nam potwierdzenia naszego punktu widzenia co sprawia, że czujemy się lepiej. Nawet jeśli pojawi się coś nieprzyjemnego to i tak odwrócimNa życie patrzymy przez swoistego rodzaju filtry. Jeśli już przyczepimy do kogoś jakąś łatkę to ciężko ją później oderwać.

Do rozmówcy, rodzica, dziecka podchodzimy z pewnym nastawieniem. Czasami jest tak, że cokolwiek by nie podważało naszego punktu widzenia to i tak wiemy swoje. Zauważa się szczególnie wśród ludzi, którzy nałogowo korzystają z social media lub intensywnie wchodzą, w dany temat szukając, jedynie potwierdzenia swoich teorii. W sumie Facebook YouTube i wyszukiwarka Google to woda na młyn dla wszystkich fanatyków danej tezy. System rejestruje nasze nawyki, to czym się interesujemy i daje nam potwierdzenia naszego punktu widzenia, co sprawia, że czujemy się lepiej. Nawet jeśli pojawi się coś nieprzyjemnego to i tak odwrócimy to jako opcję do walki z heretykami. Przerabiałem te tematy już chyba z większością grup, byli tam m.in. fanatycy Mszy św. Trydenckiej widzący w ostatnich papieżach antychrystów, płaskoziemcy, dla których każdy dowód na kulistość ziemi jest spiskiem ogólnoświatowym i ludzi, którzy twierdzą, że hierarchiczność jest złą ideą, ale używają iPhonów, bo są lepsze od innych smartfonów. Zasadniczo w każdej dziedzinie można znaleźć fanatyków.

O ile kiedyś ten proces trochę musiał potrwać i wcześniej musiało się zdarzyć coś naprawdę trudnego czy traumatycznego, o tyle obecnie wystarczy kilka kliknięć i wszystko będzie nas utwierdzać w naszym punkcie widzenia oraz programować nasze myślenie… skoro tyle osób tak myśli, to nie mogą się mylić. Mogą się mylić i kropka!

W dzisiejszej ewangelii Chrystus komentuje taką postawę. Sam jej nie reprezentuje, więc możemy być pewni, że fanatyzm w jakiejkolwiek formie nie jest wzorem do naśladowania. W innych miejscach dużo mówi o prawdzie, która prowadzi do wolności. Fanatyzm możemy porównać wtedy do zniewolenia.

Wiem, że ciągłe szukanie prawdy jest trudne. Wymaga refleksji i pokory, szczególnie gdy pomylimy się w ocenie jakiejś rzeczywistości.

Fanatyk to ktoś, kto w imię idei jest gotów odbierać życie i wolność innym.

Chrześcijanin to ktoś, kto w imię miłości jest gotów oddawać życie dla innych.

Refleksja na dziś: Czy potrafię się przyznać do błędu?

To był podcast jakatol wyzwanie adwentowe. Pozdrawiam, ks. Bartosz Kulczyk.y to jako opcję do walki z heretykami. Przerabiałem te tematy już chyba z większością grup byli tam m.in. fanatycy Mszy św. Trydenckiej widzący w ostatnich papieżach antychrystów, płaskoziemcy, dla których każdy dowód na kulistość ziemi jest spiskiem ogólnoświatowym i ludzi, którzy twierdzą, że hierarchiczność jest złą ideą, ale używają iPhonów bo są lepsze od innych smartfonów. Generalnie w każdej dziedzinie można znaleźć fanatyków.

O ile kiedyś ten proces trochę musiał potrwać i wcześniej musiało się zdarzyć coś naprawdę trudnego czy traumatycznego o tyle obecnie wystarczy kilka kliknięć i wszystko będzie nas utwierdzać w naszym punkcie widzenia oraz programować nasze myślenie… skoro tyle osób tak myśli to nie mogą się mylić. Mogą się mylić i kropka!

W dzisiejszej ewangelii Chrystus komentuje taką postawę. Sam jej nie reprezentuje, więc możemy być pewni, że fanatyzm w jakiejkolwiek formie nie jest wzorem do naśladowania. W innych miejscach dużo mówi o prawdzie, która prowadzi do wolności. Fanatyzm możemy porównać wtedy do zniewolenia.

Wiem, że ciągłe szukanie prawdy jest trudne. Wymaga refleksji i pokory – szczególnie gdy pomylimy się w ocenie jakiejś rzeczywistości.

Fanatyk to ktoś kto w imię idei jest gotów odbierać życie i wolność innym.

Chrześcijanin to ktoś kto w imię miłości jest gotów oddawać życie dla innych.

Refleksja na dziś: Czy potrafię się przyznać do błędu?

To był podcast jakatol wyzwanie adwentowe. Pozdrawiam, ks. Bartosz Kulczyk

Słowa kluczowe: fanatyzm, religia, błąd

Tagi:, , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki