play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Imię 2020-12-17

xBK - Podcast JaKatol 17/12/2020 237 1


Tło
share close

Zastanawiałeś się kiedyś jakie jest Twoje prawdziwe imię? Nie to którym nazwali Cię rodzice albo to, które przyczepiło się do Ciebie, lub to które sam sobie nadałeś. Chodzi o imię, które Bóg nadaje każdemu człowiekowi. Jest ono związane z istotą tego, kim mamy się stawać, rezonuje z sercem człowieka. Można powiedzieć, że jest to sprawa pomiędzy Tobą a Bogiem. Zdarza się, że przez strach lub lenistwo zakrzyczymy je innym imieniem i nie realizujemy tego, do czego Bóg nas wzywa. Jeśli zapomniałeś, jeszcze nie odkryłeś lub nie uwierzyłeś w imię nadane Ci przez Boga, to warto poświęcić czas i wejść głębiej w relację ze Stwórcą — On wie, w jakim kierunku powinno iść Twoje powołanie.

Dzisiejsza Ewangelia to rodowód Pana Jezusa — Lwa z pokolenia Judy. W dużym skrócie z tym Judą to było tak… Jego tato Jakub — przyszły patriarcha Izraela zakochał się w Racheli i starał się o nią wiele lat, ale teść trochę namieszał i pierwszą żoną Jakuba stała się Lea… której nie kochał, Rachela drugą — w tamtych czasach mężczyzna mógł mieć wiele żon. Rachela była piękna, a o Lei Pismo Święte mówi, że miała ładne oczy. Jak się można domyślić do Lei, przylgnęły pewnie różne imiona — widziała siebie jako niekochaną, niepiękną może nawet niechcianą. Zadziwiające jest, to jak Bóg poprowadził jej historię. Rachela nie mogła począć dziecka, Lea zaś została pobłogosławiona potomstwem. Fragment z księgi Rodzaju: „Gdy Pan widział, że Lea została odsunięta, otworzył jej łono; Rachela zaś była niepłodna. Lea poczęła więc i urodziła syna, i dała mu imię Ruben, mówiąc: «Wejrzał Pan na moje upokorzenie; teraz mąż mój będzie mnie miłował». A gdy znów poczęła i urodziła syna, rzekła: «Usłyszał Pan, że zostałam odsunięta, i dał mi jeszcze to dziecko»; nazwała więc je Symeon. Potem znów poczęła i urodziła syna, i rzekła: «Już teraz mąż mój przywiąże się do mnie, bo urodziłam mu trzech synów»; dlatego dała mu imię Lewi. I jeszcze raz poczęła, i urodziwszy syna rzekła: «Tym razem będę sławić Pana»; dlatego dała mu imię Juda.”

Jak się domyślasz, chodzi o pra-pra-pra-pra…. pradziadka Pana Jezusa. Bóg wybiera do swoich dzieł, kogo chce i kiedy chce. Czasami wydaje się, że twoje pochodzenie, wykształcenie czy historia życia nie mają sensu, nie są zapisane w Bożych planach. Nie jesteś pomyłką, niezależnie od tego, jaki był Twój początek. Jednak gdy zaufasz Bogu to znajdziesz prawdziwą motywację by nigdy się nie poddać trudnościom. Gdy myślisz, że to wszystko nie ma sensu, zacznij od modlitwy i pozwól się Bogu prowadzić.

Refleksja na dziś: Jakie jest Twoje prawdziwe imię?

Słowa kluczowe: imię, powołanie, droga, drogowskaz

Tagi:, , , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki