play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Maryja 2020-12-08

xBK - Podcast JaKatol 08/12/2020 70


Tło
share close

W ludzkiej naturze jest tak, że gdy wybierzemy sobie łatwo osiągalny wzór do naśladowania, to najczęściej palcem nie ruszymy w kierunku wyznaczonego celu. Innym razem wyznaczamy sobie za cel. Na przykład osiągnięcie czegoś, co nas przerasta. Może to być wejście na bardzo wysoki poziom w danej dziedzinie i zniechęcamy się dość szybko, bo droga daleka, a my chcemy to osiągnąć błyskawicznie. I stwierdzamy, że to wszystko jest bez sensu.

Jest nawet taki sposób definiowania sprytnych celów (SMART w języku angielskim). Polecam, ale tylko w dziedzinach po ludzku dotykalnych i policzalnych.

Gdy zaś mówimy o rozwoju duchowym, o drodze do świętości sytuacja ma się trochę inaczej. Trwa to sporo czasu, wymagana jest cierpliwość, a wzór musi być najlepszy z możliwych. No i oczywiście sami tego nie osiągamy. Musimy współpracować z łaską Pana Boga.

Gdy byłem animatorem w Chocianowskim oratorium, zorganizowaliśmy dla dzieciaków bal przebierańców. Jakie zdziwienie było, gdy jedna z dziewczynek przyszła ubrana w białą albę, a makijaż naśladował brodę i wąsy. Jak niektórzy mogą się domyślać, przebrała się za Pana Jezusa. W czasie dyskoteki zerkałem czy nie werbuje 12 uczniów. Myślę, że w przypadku kobiet lepszym wzorem do duchowego naśladowania byłaby Maryja.

Dzisiaj uroczystość niepokalanego poczęcia NMP. Niektórzy mylą niepokalane poczęcie Matki Bożej z poczęciem przez nią Pana Jezusa za sprawą Ducha Świętego. Tak, żeby uściślić, jest to uroczystość naszej wspólnej Mamy, którą Bóg zaplanował jako nienaruszoną przez grzech pierworodny. Nasze duchowe DNA jest uszkodzone przez coś, co je zniszczyło u początku istnienia ludzkości. Łatwiej jest nam czynić zło, jesteśmy nieufni względem Boga i ogólnie nauka autentycznej miłości zajmuje nam lata (jeśli w ogóle będziemy chcieli, to zrobić). Z Maryją było inaczej. Ona nie miała skłonności do grzechu, była tak piękna, że żaden z nas mężczyzn nie jest w stanie znaleźć wspanialszego wzoru kobiecego piękna, a kobiety mogą spokojnie widzieć w niej cel swojego rozwoju duchowego.

Maryja ma wiele tytułów i stała się naprawdę bliska wielu ludziom. Są oczywiście tacy, którzy widza ją wszędzie… trochę jak w tym dowcipie: Włączam telewizje, tam o Maryi. Otwieram swoją ulubioną stronę internetową, a tam o Maryi. Dzwonię do znajomych, a oni odmawiają różaniec. Z drżeniem podchodzę do lodówki.

Lub jak w tym, gdzie siostra zakonna na lekcji religii pyta dzieci co to jest: „lata z kwiatka na kwiatek i daje miód”, na co Jasiu odpowiada „Jak dla mnie pszczoła, ale znając wypowiedzi siostry, to pewnie chodzi o Matkę Bożą”.

Maryja jest bez wątpienia wzorem zaufania Bogu i naszą pomocą w życiu. Kierując do Boga modlitwy za jej przyczyną, wchodzimy na drogę łask ekspresowych.

Dzisiaj zastanów się, jak wygląda Twoja duchowość. Rozwija się czy być może Twój rozwój duchowy stanął w miejscu? Czy zaprosiłeś już Maryję, aby towarzyszyła Ci w drodze do Boga?

Słowa kluczowe: Maryja, Matka Boża, duchowość

Tagi:, , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki