play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Na skale 2020-12-03

xBK - Podcast JaKatol 03/12/2020 81


Tło
share close

Był taki czas, że zachwyciłem się tanimi rzeczami sprowadzanymi z chin z portalu, którego nazwy wymieniać nie będę. Kupiłem kilkanaście świetnie wyglądających niezbędnych do życia gadżetów. Minęło trochę czasu… sporo… paczki przyszły i zaczęły „cieszyć” oko. Okazało się po czasie, że na zdjęciu wyglądały większe, wydawały się bardziej potrzebne i wręcz rewelacyjne. Zdałem sobie sprawę z tego, że jeśli coś ma mieć wartość, to musi kosztować. Jest różnica pomiędzy stwierdzeniem, że „to jest jakość” a, że „to jest jakoś” bez ć na końcu. Większość to były po prostu badziewia.

W dzisiejszej ewangelii jest mowa o budowaniu na solidnej podstawie, jaką jest słowo Boga. Ma ono być wdrożone w nasze życie. Tak, aby gdy przyjdą życiowe burze, człowiek nie runął, ale dał radę mimo trudności.

Gdy rozmawiam z ludźmi, to staram się poznać wartości, którymi się żyją. Czasami zauważam dużo sprzeczności w tym, co prezentują i mam wrażenie, że pierwszy mocniejszy podmuch wiatru jest w stanie zrujnować im życie duchowe, czy nawet załamać relacje z ludźmi i poczucie sensu.

Bywa, że my jako chrześcijanie (nawet niektórzy księża) budują swoje życie na piasku. Łapiemy się głupich haseł. Powtarzamy je latami przekonani o swojej mądrości… do pierwszej burzy duchowej.

Niektórzy posuwają się o krok dalej obcinając teksty biblijne, tak żeby pasowały do głoszonej teorii. To też jest budowanie na piasku, ale tym razem pod pozorami wiary.

Ś.P. ks. Piotr Pawlukiewicz powtarzał, że pan Bóg jest jak dobra kucharka. Włoży chochlę do garnka i zamiesza, a wtedy to, co było na dnie, wypływa na powierzchnie. Jeśli Bóg zrobił tak w twoim życiu i poświęciłeś czas na refleksję oraz dołożyłeś sił, aby się nawrócić, to wiesz o co chodzi.

Zadanie na dziś „Które z „mądrości” życiowych powtarzasz latami, a nijak się mają do Ewangelii?”

To był podcast jakatol wyzwanie adwentowe. Pozdrawiam, ks. Bartosz Kulczyk

Słowa kluczowe: wartość, jakość, podstawa, refleksja, mądrość

Tagi:, , , , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki