play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Równiak 2020-12-15

xBK - Podcast JaKatol 15/12/2020 111


Tło
share close

Jedną z funkcji, jakie Kościół powierzył księżom, jest Sakrament Pokuty i Pojednania. Kapłan sprawujący sakrament jest określany mianem alter Christus — drogi Chrystus. W sumie to mocą Chrystusa ten sakrament działa, a nie mocą księdza, który go sprawuje. Mam stosunkowo, krótkie doświadczenie spowiednika, ale niestety jak to bywa i tutaj człowiek zaczął wpychać ludzi w dane kategorie. Zasadniczo łatwo rozpoznać polonistki i katechetki, trochę trudniej ludzi, którzy pracowali w różnych zawodach. Księgowi mają bardzo poukładany język, podobnie informatycy. Każdy przychodzi z różnymi problemami, a Bóg — pomimo ułomności szafarza sakramentu — obmywa z grzechu. Jest jeden rodzaj penitenta, który jest wyjątkowy. Nazwiemy go dla potrzeb dzisiejszego odcinka „równiakiem”. Schemat spowiedzi wygląda mniej więcej tak: tutaj zgrzeszyłem, ale odmawiam różaniec. Tutaj też zgrzeszyłem, ale co tydzień jestem na Mszy św. No i tutaj też grzeszę, ale daję jałmużnę na biednych. No i tutaj też upadłem w grzech, ale modlę się za księży itd. Podobno jeden proboszcz nie wytrzymał i stwierdził: Pan Bóg cię stworzył z miłości, ale i tak szatan Cię do piekła zaniesie.

Faktem jest, że upadamy. Nasza natura jest słaba i trzeba dużo wysiłku i łaski Boga, aby coś zmienić na lepsze.

W dzisiejszej Ewangelii jest ten fragment, który sprawia, że pseudo sprawiedliwi w Kościele zaczynają się zastanawiać czy ich starania mają sens. W sumie to zazdroszczą tym celnikom i nierządnicom, ale tak jakoś trochę nie przystoi powiedzieć przed Bogiem na głos, że tak jest i odstawiają w konfesjonale szopkę. Myślą wtedy, że skoro „Celnicy i nierządnice wchodzą przed (NIMI) do królestwa niebieskiego” to po co się starać — może to nie ma sensu. Skoro ci grzesznicy mają tak dobrze… to może Bóg coś namieszał albo oszukał… Mija trochę czasu i wracają do odprawiania rytuałów i chlubienia się z tego, że pojechali na kolejne rekolekcje.

Jestem głęboko przekonany, że Bogu nie chodzi o rytuały, ale o przemianę serca. To, że gromadzimy się w Kościele i Msza święta ma swoją formę, pomaga nam wspólnie wielbić Boga i wejść głębiej w duchowość. Mocniej się zaangażować i zrozumieć. Bardziej zaufać — pod warunkiem, że nasze nawrócenie pociągnie za sobą przemianę serca, przemianę myślenia. Bez tego to, co robimy, będzie dla nas tylko rytuałem, nawet jeśli w rytuale pokładamy nadzieję.

Zadanie na dziś „Czy twoja spowiedź to przechwałki/poniżanie się, czy postanowienie, aby bardziej kochać Boga i drugiego człowieka?”

To był podcast jakatol wyzwanie adwentowe. Pozdrawiam, ks. Bartosz Kulczyk.

Słowa kluczowe: spowiedź, sakrament, pokuta, pojednanie

Tagi:, , , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki