play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Sercem 2020-12-22

xBK - Podcast JaKatol 22/12/2020 427


Tło
share close

Okazuje się, że wyraz serce jest bardzo popularny w Internecie, równie popularny jest też w Piśmie Świętym — jeśli można te dwie rzeczywistości porównywać ilościowo. Serce jako ośrodek uczuć i życia może być twarde, złamane, rozbite, trudne, krwawiące, nieczułe… ale może być też żywe, prawdziwe, pokorne, wielkie, oddane, kochające, młode.

Serce możemy ofiarować komuś lub czemuś. Lepiej komuś. Człowiek, który potrafi kochać, określany jest mianem wielkiego serca, a taki, który nie potrafi tego, serca nie ma. Bardzo podobają mi się określenia serca jako JEDNO i CAŁE.

Co jakiś czas w rozmowie czy spowiedzi powtarza się ten motyw rozpoznawania człowieka po jego sercu. Człowiek ma jedno serce, nie ma dwóch czy trzech. Nawet jeśli określimy je mianem rozbitego czy podzielonego to i tak mówimy o jednym zagubionym sercu. Jeśli nie potrafi kochać, bo serce jest zranione i pełne żalu, to nie potrafi kochać w ogóle. To znaczy, coś próbuje, ale nie jest to miłość przez duże M, ale taka namiastka miłości. Dla wielu ludzi to określenie jest paraliżujące i wzbudza mnóstwo nieprzyjemnych uczuć. Szczególnie dziewczyny pragnące małżeństwa mocno to przeżywają. Chcą być kochane przez tego jednego, a tu okazuje się, że jego serce zwraca się zamiast ku miłości to ku ucieczce, pożądaniu, nieopanowaniu lub po prostu zranione i przepełnione żalem i nie potrafi on kochać. Sytuacja równie często pojawia się po drugiej stronie takich relacji — jej serce też może być rozbite. Ks. Pawlukiewicz stwierdził kiedyś, że można łatwo rozpoznać czy ktoś będzie zdolny do uczciwości w małżeństwie. Brzmiało to mniej, więcej tak (parafrazując) „Dziewczyno, jeśli twój chłopak często ściąga na sprawdzianach, to łatwo mu będzie Cię oszukać”. Serce masz jedno czy ci się to podoba, czy nie. Jeśli mówisz, że jednych nienawidzisz, a innych kochasz… to twoje kochanie jest pod dużym znakiem zapytania.

W dzisiejszej Ewangelii Maryja wypowiada przepiękne słowa Magnificat — całym sercem uwielbia Boga, raduje się. Serce pełne miłości, wdzięczności. Serce, które przeniknie miecz boleści. Serce, pod którym bije serce Chrystusa. Serce JEDNO i CAŁE poświęcone Bogu. Tylko takie serce będzie umieć kochać, być szczęśliwe i cieszyć się tym, co Bóg daje. Całym swym sercem raduję się w Panu.

Refleksja na dziś: Twoje serce jest całe czy rozbite? Jeśli jest zranione, to pozwól Bogu je uleczyć.

Słowa kluczowe: serce, ofiara, miłość, zranienie, uleczenie

Tagi:, , , , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki