play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Twardziel 2020-12-06

xBK - Podcast JaKatol 06/12/2020 100


Tło
share close

Będąc w Częstochowie na Jasnej Górze wszedłem do sklepu, który uszczypliwie nazywam SacroShop a inni nazywają tego typu sklepy KlerShop. Zazwyczaj przy wejściu do takich sklepów dostajesz w twarz słodkim zapachem miodowo-woskowym, a potem uderza Cię atmosfera sacrum. Miejsce setki świętych obrazów i badziewnych figurek świętych wyprodukowanych w Chinach. Są oczywiście sklepy z dewocjonaliami na poziomie, ale ten, do którego wszedłem musiałby jeszcze trochę zmienić asortyment. Rozejrzałem się i zapytałem miłą panią czy mają jakieś obrazy Pana Jezusa, na których nie wyglądałby jak 20-latka z brodą. Pani popatrzyła na mnie z niemałą irytacją i odpowiedziała szorstko NIE. Jest tylko to, co widać.

W dzisiejszej Ewangelii widzimy postać Jana Chrzciciela. To był twardziel, tak go opisuje Pismo Święte. Jednak Jan, który miał przygotować drogę dla Chrystusa mówi o swoim kuzynie, że jest od niego mocniejszy. Jezus musiał być naprawdę mężczyzną z krwi i kości, mimo iż czasami jest przedstawiany w malarstwie czy niektórych filmach jak przypudrowany chłopiec. Gdy bierzemy ewangelię do ręki to widzimy, że nie tak go widzieli apostołowie, nie tak go widział Jan Chrzciciel. Trzeba by spalić obrazoburcze obrazki Jezusa naprawdę miłego faceta.

Na dokładkę czasami użalamy się nad Panem Jezusem widząc jak mu ciężko na tej drodze krzyżowej i swoimi dobrymi uczynkami wirtualnie wyciągamy ciernie z korony. Ciekawe kto kogo w tym urojonym procesie zbawia.

Jeżeli tak przedstawiasz Chrystusa ludziom to nie dziw się, że nikogo nie pociąga pójście za fałszywką przedstawiającą słabeusza.

Ks. Marek Dziewiecki nagrał konferencję o treningu duszy i ciała z Panem Jezusem. Pomysł wydawał mi się nietrafiony, ale okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Aby unieść krzyż trzeba było mieć siłę.

Niedługo będziemy świętować Boże Narodzenie… ciekawe ilu z nas popatrzy na szopkę poza tradycyjna atmosferą i lulajnymi kolędami i zobaczy narodziny-wcielenie Króla Królów i Pana Wszechświata, Jednorodzonego Syna Ojca, tego za kim warto iść.

Dzisiaj zastanów się jaki obraz Chrystusa nosisz w swoich wyobrażeniach. Skonfrontuj to z wyobraźnią i nie zapominaj kto tutaj kogo podnosi i zbawia.

To był podcast jakatol wyzwanie adwentowe. Pozdrawiam, ks. Bartosz Kulczyk

Słowa kluczowe: twardziel, obraz, tradycja, wyobrażenia, zbawienie

Tagi:, , , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki