play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcast

#BaczNaNiego Źródło radości 2020-12-13

xBK - Podcast JaKatol 13/12/2020 94


Tło
share close

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd bierze się radość? Źródeł i rodzajów radości może być kilka:

 • Może być radość posiadania – kończy się, gdy utracimy coś dla nas wartościowego.
 • Może być też radość przyjemności – tutaj trzeba ostrożnie – łatwo uzależnia i niszczy.
 • Może być radość dumy – np. gdy coś osiągniesz lub gdy osoba, którą wspierasz zrobi coś wspaniałego.
 • Jest też radość w wersji niszczącej – gdy komuś dzieje się krzywda. Tylko nie mów, że Ty jako katolik nie jesteś zdolny do tego typu zachowania. Przypomnij sobie słowa pseudo mędrca „Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy” i wewnętrzną satysfakcję.
 • To są wszystko małe radości – jedne lepsze drugie słabsze.
 • Jednak radość przez duże R – ma ona źródło nie w nas czy innych ludziach, ale w Bogu. Z tej radości możemy czerpać, gdy nasze serce jest poskładane w jedną całość. Radość, która pomimo trudności daje pewność, że jesteśmy chciani, kochani, piękni w oczach Boga. Pismo Święte daje konkretne wskazówki jak dążyć do takiej radości i dlaczego jest ważna:
 1. Zawsze się radujcie – ej, ale czasami jest smutno. No dobra, ale smutek nie jest powołaniem. Minie, jeśli pozwolimy mu odejść. Ks. Krzysztof Grzywocz powiedział kiedyś, że „żadna łza nie wyschnie, która nie byłaby wypłakana”. Gdy przyjdą trudne momenty, przeżyj je we właściwy sposób, mając w perspektywie to, że ponad tym wszystkim jest Bóg – powód by nieustannie wracać do wewnętrznej radości.
 2. Nieustannie się módlcie – no ciekawe, że niby ciągle powinniśmy odmawiać różaniec? Nieustannie? No nie – ale powinniśmy być świadomi tego, że Bóg jest obecny w naszym życiu. Święci byli w bliskiej relacji z Bogiem i nie przeszkadzało im to w rozwijaniu przyjaźni z ludźmi, dzieleniu się talentami czy cieszeniu się życiem.
 3. W każdym położeniu dziękujcie – no tu już przegięcie. No a jak wydarzy się coś trudnego czy bolesnego to mam dziękować? Tak, ale nie chodzi o dziękowanie za cierpienie, ale już teraz mogę podziękować Bogu za to, że przeprowadzi mnie przez najgorsze trudności. Za to, że mnie nie opuści.
 4. Wszystko badajcie, a co szlachetne zachowujcie – nie widzę problemu w tym, aby cieszyć się życiem. Należy jednak wybierać dziedziny, które nas od Boga nie oddzielą.
 5. Unikajcie wszelkiego rodzaju zła – tylko człowiek czysty potrafi autentycznie być radosny.

To tylko niektóre ze wskazań jak czerpać ze źródła radości. Gdzie twój skarb tam serce twoje.

Słowa kluczowe: radość, rodzaje radości, żródło radości

Tagi:, , .

Poprzedni odcinek
Podobne odcinki